MI A GESTALT?
„A Gestalt-terápia elsősorban nem az értelmezésről vagy a magyarázatról szól, hanem a megtapasztalásról – arról, hogy az ember hogyan éli meg önmagát a világhoz való viszonyában.”
Laura Perls

A Gestalt a humanisztikus pszichológia egyik meghatározó irányzatként terjedt el világszerte.
A 20. század közepén alakult ki Fritz és Laura Perls, valamint Paul Goodman munkája nyomán, akik többféle gondolkodásmódot ötvöztek benne – többek között a fenomenológia, az egzisztencializmus, a Gestalt-pszichológia, a mezőelmélet és a zen buddhizmus elemeit. Bár sokan a Gestalt-pszichológiával azonosítják, ennél jóval összetettebb: az alaklélektan csupán egy része ennek a gazdag szemléletnek.
A Gestalt-ot, mint megközelítést nemcsak a terápiában alkalmazzuk, hanem a coachingban, a szervezeti és vezetői munkában, illetve az élet számos más területén is.
A Gestalt-ban kiemelt szerepe van a jelenben szerzett tapasztalatoknak, a tudatosításnak és annak, hogy az egyént, mint a környezetével kölcsönhatásban létező egészt szemléljük.
A Gestalt abban segít, hogy jobban megértsd, mi történik benned – a testedben, az érzéseidben, a gondolataidban – éppen most, és hogyan kapcsolódsz másokhoz és a környezetedhez. Nem a múlt elemzésére helyezi a hangsúlyt, hanem arra, amit itt és most átélsz. Azzal dolgozunk, amit hozol – legyen az érzés, testi érzet, kapcsolat, vagy egy nehéz helyzet –, és segítek neked ránézni, megérezni, tudatosítani. Így egyre inkább rá tudsz hangolódni önmagadra, és szabadabban, tudatosabban tudsz dönteni az életedben.
A terápiás kapcsolat nem hierarchikus: nem mindent tudó szakértőként leszek jelen, hanem emberként, aki a kapcsolatban önmagát is behozva, együtt dolgozik veled. Ami kettőnk között történik, az maga is a munka része. Ehhez fontos kiindulópont, hogy mindannyian más-más nézőpontból érzékeljük a valóságot, és ezeket a megéléseket tiszteletben tartjuk.
A Gestalt egyik különlegessége, hogy nem kizárólag a beszédre épül. Teret ad a testtel való munkának, a mozgásnak, valamint olyan élményszerű gyakorlatoknak (ún. kísérleteknek), amelyek során kipróbálhatsz új működésmódokat. Nem betegségként tekintünk a hozott nehézségekre, hanem jelenségekként, amelyeket rendszerben értelmezünk – figyelembe véve, hogy az egyénen kívüli környezeti és kapcsolati tényezők is aktívan alakítják a tapasztalatokat.
Összefoglalva, a Gestalt abban támogat, hogy tudatosabb és teljesebb életet éljünk azáltal, hogy
-
felfedezzük, hogyan kapcsolódunk önmagunkkal, másokkal, a környezetünkkel;
-
figyelmünket arra irányítjuk, hogy mi történik itt és most;
-
felfedezzük a választás és felelősség szabadságát;
-
és megéljük a terápiás kapcsolat valódiságát, ahol a terapeuta nem „javítja meg” a klienst, hanem a kapcsolósáson keresztül támogatja önmaga megtapasztalásában és fejlődésében
-
mindezek révén pedig kapcsolódjunk a bennünk rejlő élet- és alkotóerőhöz.