top of page
Search
  • Writer's pictureKata Lukács

5 dolog a coachingról, amit eddig nem volt kitől megkérdezned

Updated: Feb 10, 2022

Mire számíthatsz, ha coach-hoz fordulsz - avagy mitől nem tréning vagy terápia a coaching


A covid megmutatta, hogy mennyire nem nyilvánvaló, hogy meg tudunk bírkozni olyan hétköznapi helyzetekkel, amelyekben sok a bizonytalanság, ahol nagyfokú alkalmazkodást várnak el tőlünk vagy éppen úgy érezzük, hogy a saját árnyékunkat kellene átugrani ahhoz, hogy megfeleljünk a kihívásoknak. Vezetőként, vállalkozóként, kreatív szakemberként covid nélkül is könnyen kerülhetünk olyan helyzetbe, ahol elakadást érzünk vagy épp felismertük, hogy ambícióink megvalósításához változásra van szükségünk.


Gyakran hallom ügyfelektől, hogy már unom, hogy a kollégákkal, barátokkal beszélem meg a nehézségeimet, folyton ugyanazokat a köröket futjuk.


Ilyenkor akár jól jöhet egy coach. Na de mire is számíthaszt egy coachnál? Ebben a bejegyzésben a leggyakoribb tévhiteket vesszük sorra a coachinggal kapcsolatban és arra keressük a választ, hogy hogyan dolgozik egy coach és milyen módon lehet ez számodra hasznos.



#1 A coachingon csak beszélgetünk?

Igaz, hogy a coaching üléseken jellemzően beszélgetünk, de van, hogy kipróbálunk olyan kreatív technikákat, amik segítenek elszakadni a fejedben zajló gondolatoktól és megtapasztalni, hogy hogyan is működsz valójában, mi az, ami megmozgat. Gyakran az igazi áttörések akkor születnek, ha új helyzeteket, szerepeket próbálunk ki a coaching szoba biztonságában.


#2 A coachtól tippeket és trükköket fogok tanulni?

Ha tippeket és trükköket szeretnél tanulni akkor egy tanfolyam vagy tréning tud ebben hasznos lenni. A coachingban nem fogsz tanácsokat kapni, helyette értő figyelmet, elfogadást és inspirációt arra, hogy megtaláld a belőled fakadó megoldást, amivel erölködés nélkül léphetsz előre.


#3 A coach is olyan, mint a pszichológus?

A coaching - a terápiával vagy pszichológussal ellentétben - egy célirányos beszélgetés, egy olyan folyamat, melynek a benned lévő potenciál kiteljesítése, a hatékonyság növelése a célja. A coaching során a jelenben dolgozunk a jövőbeli célok érdekében, szemben a terápiával, amely gyakran a múltbéli traumák feldolgozásával foglalkozik. A coaching nem megy a múltba és legkevésbé sem gyógyít, viszont fejleszt, inspirál, empátiát nyújt és lehetőséget kínál arra, hogy felfedezd a benned rejlő lehetőségeket.



#4 Elég bármire is 10-12 alkalom?

Nos, azt valóban nem várhatod, hogy néhány alkalom után teljesen átalakul az életed, de jól meghatározott célok mentén, ha megvan a kellő elkötelezettséged számíthatsz rá, hogy a coachingnak lesz érezhető hatása azokon a területeken, amikkel foglalkoztok. Ne feledd, hogy a 10-12 alkalom a valóságban 3-6 hónapot ölel fel és az ülések közti "hatóidő" szintén értékes része a folyamatnak, amikor kipróbálhatod mindazt, amit az ülésekről elhozol.


#5 Manapság már bárki lehet coach?!

Valóban, mi coachok különféle szakmai háttérrel rendelkezünk, van, aki vezetői tapasztalataira épít, mások humán területről érkeznek. Ha biztos akarsz lenni abban, hogy a megfelelő szakembert választod, a legtöbb esetben van lehetőség ingyenes ismerkedő beszélgetésre, ahol általában eldől, hogy van-e kémia köztetek és bizalmat szavaztok-e egymásnak. Ha a szaktudásra helyezeted a hangsúlyt, akkor érdemes megnézned a coach tanulmányai között, hogy ICF vagy EMCC akkreditált képzésben vett-e részt, illeve milyen más, számodra releváns tapasztalattal rendelkezik.





3 views0 comments

Comments


bottom of page